Salariu net pentru 20000 lei brut în 2026

Din 20.000 lei brut primești 11.700 lei net pe lună. Vezi detalierea taxelor și modifică datele pentru situația ta.

Tip calcul
lei
copii
Deducere de 100 lei pentru fiecare copil.

Rezultatul lunii

Salariu net11.700 lei
Salariu brut20.000 lei
Cost angajator20.450 lei
Salariu brut20.000 lei
CAS pensie (25%)−5.000 lei
CASS sănătate (10%)−2.000 lei
Deducere personală0 lei
Bază de impozitare13.000 lei
Impozit pe venit (10%)−1.300 lei
Salariu net11.700 lei
CAM angajator (2,25%)450 lei

Din fiecare 100 lei plătiți de angajator, 57,2 lei ajung la tine. Taxe totale: 42,8%.

Creează un cont gratuit ca să salvezi calculul: compari ofertele de la mai multe bănci una lângă alta și revii la ele oricând, fără să completezi din nou.

Rezultatele sunt estimative și au rol informativ. Nu reprezintă o ofertă sau situația financiară exactă.

Salarii apropiate – comparație brut / net

BrutCASCASSImpozitNetCost angajator
19.000 lei 4.750 lei1.900 lei1.235 lei 11.115 lei19.428 lei
19.500 lei 4.875 lei1.950 lei1.268 lei 11.407 lei19.939 lei
20.000 lei 5.000 lei2.000 lei1.300 lei 11.700 lei20.450 lei
20.500 lei 5.125 lei2.050 lei1.333 lei 11.992 lei20.961 lei
21.000 lei 5.250 lei2.100 lei1.365 lei 12.285 lei21.473 lei
22.000 lei 5.500 lei2.200 lei1.430 lei 12.870 lei22.495 lei

Cum se calculează salariul net în 2026

Salariul net este suma care ajunge efectiv în contul tău după ce angajatorul reține contribuțiile sociale și impozitul pe venit. Calculul pornește de la salariul brut din contractul de muncă și se face în patru pași:

  1. CAS – contribuția la pensie: 25% din venitul brut.
  2. CASS – contribuția la sănătate: 10% din venitul brut.
  3. Deducerea personală: o sumă care scade baza de impozitare, acordată la venituri brute de până la 6.325 lei (salariul minim + 2.000 lei).
  4. Impozitul pe venit: 10% aplicat la brut − CAS − CASS − deduceri.

Formula pe scurt: Net = Brut − CAS − CASS − Impozit. Contribuțiile și impozitul se rotunjesc la leu, exact ca în statul de plată.

Exemplu de calcul pentru 6.000 lei brut

CAS = 6.000 × 25% = 1.500 lei; CASS = 6.000 × 10% = 600 lei; deducerea personală este de 130 lei (3,0% din salariul minim). Baza de impozitare este 3.770 lei, deci impozitul este 377 lei. Salariul net: 3.523 lei.

Costul total pentru angajator

Pe lângă salariul brut, angajatorul plătește contribuția asiguratorie pentru muncă (CAM) de 2,25%. La un brut de 6.000 lei, costul total este de 6.135 lei.

Salariul minim pe economie

Salariul minim brut pe țară folosit în calcul este de 4.325 lei (în vigoare de la 01.07.2026). Pentru salariul minim, netul este de 2.616 lei cu suma netaxabilă aplicată.

Calcule rapide

3.000 lei brut 4.000 lei brut 5.000 lei brut 6.000 lei brut 7.000 lei brut 8.000 lei brut 9.000 lei brut 10.000 lei brut 11.000 lei brut 12.000 lei brut 13.000 lei brut 14.000 lei brut 15.000 lei brut 16.000 lei brut 17.000 lei brut 18.000 lei brut 19.000 lei brut 20.000 lei brut Calcul invers: net → brut

Întrebări frecvente

Cât înseamnă 20000 lei brut în mână?

La un salariu brut de 20.000 lei, salariul net este de 11.700 lei, fără persoane în întreținere, la funcția de bază. Se rețin CAS 5.000 lei, CASS 2.000 lei și impozit 1.300 lei.

Cât îl costă pe angajator un salariu de 20000 lei brut?

Costul total pentru angajator este de 20.450 lei: salariul brut plus CAM de 450 lei.

Ce taxe se rețin din salariul brut?

Din salariul brut se rețin CAS (contribuția la pensie) de 25%, CASS (contribuția la sănătate) de 10% și impozitul pe venit de 10%. Impozitul se aplică după scăderea contribuțiilor și a deducerii personale, așa că în practică netul este în jur de 58–60% din brut.

Ce este deducerea personală?

Este o sumă scăzută din baza de calcul a impozitului pentru salariații cu venit brut de până la salariul minim + 2.000 lei, la funcția de bază. Procentul pornește de la 20% din salariul minim (fără persoane în întreținere) și scade cu 0,5 puncte procentuale pentru fiecare 50 lei peste salariul minim.

Cât plătește angajatorul în plus față de brut?

Angajatorul plătește contribuția asiguratorie pentru muncă (CAM) de 2,25% din salariul brut. Costul total pentru angajator este deci brut + CAM.

Ce înseamnă suma netaxabilă la salariul minim?

Pentru salariații cu salariul de bază egal cu salariul minim și venit brut sub pragul stabilit prin lege, o parte din venit nu intră în baza de calcul pentru contribuții și impozit. Bifează opțiunea dedicată dacă ești în această situație.

Tinerii sub 26 de ani au deduceri în plus?

Da. Salariații sub 26 de ani cu venit brut de până la salariul minim + 2.000 lei primesc o deducere suplimentară de 15% din salariul minim. Există și o deducere de 100 lei pentru fiecare copil înscris într-o unitate de învățământ.